Loading...
Przesyłki

Metody zabezpieczania przesyłek przed wysyłką

Transportuj24 Opublikowany: 13 grudnia 2020 20:19

Zorganizujemy transport za Ciebie.

Image placeholder
Zdjęcie artykułu: Metody zabezpieczania przesyłek przed wysyłką.

Zapewne wielokrotnie zdarza nam się stawać przed dylematem jak zabezpieczyć nadawane do wysyłki przedmioty. Często są to przesyłki o nieregularnych kształtach, zawierające cenne rzeczy, lub wymagające dokładnego zabezpieczenia na czas transportu. Kluczem do bezpiecznego przeprowadzenia operacji przekazania naszej paczki do rąk odbiorcy jest jej prawidłowe zabezpieczenie.

Należy użyć do tego odpowiednich materiałów odpornych na wnikanie wilgoci i zabezpieczających zawartość przed mechanicznym uszkodzeniem.

Każdorazowo podczas procesu pakowania i nadawania przesyłek mogą Państwo skorzystać z naszych porad i doświadczenia. Umożliwi to bezpieczne i szybsze przeprowadzenie procesu transportu od nadania do docelowej lokalizacji.

Pakowanie paczki – o czym pamiętać?

W obecnych czasach, dla wielu z nas, zakupy przez Internet są niemal codziennością. Niekiedy wiąże się to z koniecznością odesłania zakupionego lub dostarczonego przedmiotu. Z drugiej strony wielu przedsiębiorców prowadzi wysyłkową działalność handlową, co również generuje wiele sytuacji, w których konieczne jest zapakowanie i wysłanie elementów o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Niezależnie od okoliczności dostarczenie w całości nieuszkodzonej przesyłki jest priorytetem zarówno odbiorcy jak i nadawcy. Stosując się do kilku podstawowych i niezmiennych zasad możemy zapewnić wszystkim rodzajom przesyłek bezpieczne dotarcie do celu.

Ze względu na mnogość kształtów, rozmiarów i wagę przesyłek stosuje się adekwatne do ich prawidłowego zabezpieczenia materiały. Najczęściej używane i efektywne w zabezpieczaniu przed uszkodzeniem są:

 • Folie bąbelkowe,

 • Fragmenty styropianu,

 • Opakowania nadmuchiwane (poduszki powietrzne),

 • Pianki ochronne i wypełniające,

 • Tektura falista i przekładki z niej wykonane,

 • Pognieciony papier,

Często zdarza się, że stosujemy do zabezpieczania mniejszych elementów wewnątrz przesyłki koce, odzież, szmaty czy ręczniki i poduszki. W niektórych przypadkach mogą one nie być wystarczające do prawidłowego zabezpieczenia paczki.

Wybór materiału opakowania

Wierzchnia warstwa zabezpieczająca przesyłkę jest jednym z ważniejszych elementów ochronnych. Najczęściej stosuje się w tym celu karton. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać jego rozmiar adekwatny do wielkości pojedynczego przedmiotu lub kilku elementów jakie planujemy przesłać. Nie zapominajmy o limitach wagowych paczek.

W niektórych przypadkach warto jest rozdzielić przesyłkę na dwie lub kilka mniejszych. Wystawanie jakiegokolwiek z przesyłanych elementów poza opakowanie jest niedopuszczalne. Może to spotkać się z odmową przyjęcia do transportu. Z drugiej jednak strony pozostawienie w opakowaniu wolnej przestrzeni również podnosi ryzyko uszkodzenia niektórych przesyłanych rzeczy.

W przypadku cięższych lub delikatniejszych przedmiotów należy zdecydować się na opakowanie ich w grubszy materiał. Doskonale do tego nadaje się trzywarstwowy karton, który jest bardziej odporny na uderzenia i zgniecenie. Dodatkowe owinięcie całej przesyłki w stretch, zwiększa jej sztywność, a równocześnie zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci.

Zabezpieczenie wewnątrz opakowania

Jeśli w kartonie po zapakowaniu przesyłanych przedmiotów pozostaje wolna przestrzeń, dobrze jest ją dodatkowo wypełnić. Doskonale nadają się do tego stare gazety, z których tworzymy kulki wypełniające, można również zastosować kostki styropianowe, elementy z tworzywa sztucznego, a także nadmuchiwane poduszki powietrzne.

Do podstawowych metod zabezpieczania przesyłanych elementów należą:

 • Separowanie – polega na oddzielaniu poszczególnych produktów od siebie. Chroni to poszczególne przedmioty przez potłuczeniem, porysowaniem i zgnieceniem.

 • Blokowanie – odizolowywanie większych i cięższych elementów od siebie, a także od ścianek opakowania zbiorczego.

 • Owijanie – zawijanie poszczególnych elementów owalnych i nieforemnych w celu zabezpieczenia ich powierzchni i struktury.

 • Amortyzowanie – czyli umieszczanie nieco dalej od ścianek opakowania, które zapobiega obijaniu się i ochrania przed wstrząsami wrażliwe przedmioty.

 • Wypełnianie – polega na umieszczaniu w pustych przestrzeniach środków izolujących w postaci pianek, styropianu, poduszek powietrznych.

Zabezpieczenie przesyłki

Kiedy wszystkie elementy zostaną należycie zabezpieczone wewnątrz opakowania zbiorczego, należy dokładnie zakleić karton lub paczkę. Często zdarzają się przypadki użycia niedostatecznie mocnej lub niewystarczająco szerokiej taśmy, co powoduje jej pękniecie lub przetarcie. Odpowiednia taśma samoprzylepna jest równocześnie gwarancją zabezpieczenia pakunku. Łatwo jest wówczas rozpoznać próbę rozerwania kartonu i zgłosić ewentualne szkody.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa

Przed umieszczeniem przesyłki w kartonie, a zwłaszcza delikatnych i narażonych na uszkodzenie elementów warto je dodatkowo dobrze zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem jest owinięcie ich na przykład folią bąbelkową lub przełożenie grubszymi kawałkami kartonu. Przy wysyłce kilku elementów w jednej paczce koniecznie należy zabezpieczyć każdy z nich osobno.

Przesyłki zawierające kruche elementy należy opatrzyć adnotacją w postaci „ostrożnie szkło” lub oznaczeniem pozycji transportowania opakowania.

W celu poprawnej identyfikacji przesyłki, a zwłaszcza danych adresowych na niej umieszczanych, konieczne jest ich wyraźne napisanie. Na etykiecie należy umieścić wszystkie dane ułatwiające firmie transportowej i kurierom ich rozpoznawanie. Dla bezpieczeństwa warto również umieścić dane odbiorcy na kartonie poza etykieta transportową.

Ubezpieczenie

Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie przesyłki. Mamy wówczas pewność, że nawet w przypadku uszkodzenia lub zaginięcia przesyłki, ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za koszty związane z naszą stratą.

Transportuj24 Opublikowany: 13 grudnia 2020 20:19
Komentarze
Image placeholder

Powiązane tematy

Przeczytaj podobne artykuły z tej serii.

13 grudnia 2020 20:57 Logistyka i transport drogowy - wprowad…

Zorganizujemy transport za Ciebie.

28 lutego 2021 19:18 Transportowanie maszyn rolniczych

Zorganizujemy transport za Ciebie.

26 listopada 2020 20:25 Przesyłka niestandardowa – czyli jaka?

Zorganizujemy transport za Ciebie.