Loading...
Przesyłki

Przesyłka niestandardowa – czyli jaka?

Transportuj24 Opublikowany: 10 sierpnia 2023 08:56

Zorganizujemy transport za Ciebie.

Image placeholder
Zdjęcie artykułu: Przesyłka niestandardowa – czyli jaka?.

Na hasło „przesyłka niestandardowa” w wyobraźni większości osób rysuje się obraz paczki o dużych rozmiarach. Warto jednak wiedzieć, że przesyłka niestandardowa to znacznie szersze pojęcie. Jak definiują je firmy kurierskie?

 

Przesyłki niestandardowe – po co się je wyróżnia?

Najprościej mówiąc, przesyłka niestandardowa to paczka, która z uwagi na rozmiary, wagę albo sposób zapakowania, nie jest uznawana przez firmę kurierską za paczkę standardową. Po co wyróżnia się rodzaj paczek, jakim są przesyłki niestandardowe? Wszystko z uwagi na proces sortowania, czyli segregowania przesyłek pod względem rozmiaru, wagi i miejsca odbioru. Prawidłowe sortowanie to gwarancja, że przesyłka bezpiecznie i szybko dotrze do odbiorcy. W przypadku przesyłek niestandardowych, proces ich sortowania musi zostać dokonany ręcznie, a nie automatycznie, jak w przypadku zwykłych przesyłek.

 

Co to jest przesyłka niestandardowa?

Nie istnieje jedna definicja przesyłki niestandardowej. Każda firma kurierska przyjmuje własne kryteria klasyfikacji, zwłaszcza w odniesieniu do rozmiarów paczki. Przykładowo, w FAQ zamieszczonym na stronie Poczty Polskiej czytamy, że suma wymiarów przesyłki niestandardowej, czyli jej długość, szerokość i wysokość musi mieścić się pomiędzy 250 a 300 cm, przy czym najdłuższy z wymiarów może liczyć maksymalnie 150 cm. Inny przewoźnik, jakim jest DHL, definiuje przesyłkę niestandardową jako paczkę, której opakowanie jest inne niż prostopadłościenny karton bądź skrzynia o maksymalnych wymiarach 1,4 x 0,6 x 0,6 m. Z kolei w słowniku innego popularnego przewoźnika – UPS, znajdziemy informację, że przesyłka niestandardowa to przesyłka, której najdłuższy bok liczy więcej niż 100 cm albo dowolny z pozostałych boków jest dłuższy niż 76 cm. Niezależnie od tego, którymi kryteriami co do rozmiarów będziemy się kierować, warto wiedzieć, że przesyłka niestandardowa to nie tylko duże gabaryty.

 

Przesyłka niestandardowa – nie tylko duże gabaryty

Duży gabaryt to tylko jeden z czynników, który może zaklasyfikować paczkę do przesyłek niestandardowych. Równie dobrze przesyłki trafiają do tej grupy ze względu na:

  • niestandardowy kształt – nieregularny, inny niż prostopadłościan, kształt z wystającymi elementami, kształt owalny, cylindryczny albo towar wystający poza obrys palety;

  • niestandardową wagę – przekraczającą np. 32 kg albo gdy waga palety (liczona wraz z paletą) przekracza 1000 kg. Nierównomierny rozkład ciężaru paczki również może wpłynąć na zakwalifikowanie jej do grupy niestandardowych;

  • niestandardowe opakowanie – np. opakowanie z drewna, metalu, paczki owinięte jedynie tekturą, pianką albo folią typu stretch;

  • niestandardową zawartość – np. gdy na paletach umieszczone są beczki z płynami. Jako niestandardowe uznawane są także paczki zawierające chemikalia takie jak farby czy lakiery, paczki oznaczone etykietami „ostrożnie szkło”, „góra/dół”, paczki, których zawartość nie została rozłożona wewnątrz równomiernie czy też paczki nieposiadające wypełnienia, które zapobiega przed przemieszczaniem się zawartości wewnątrz przesyłki;

  • inne powody – np. przesyłka owinięta stretchem, który uniemożliwia jej automatyczną obsługę z użyciem taśmociągów albo paczka składająca się z dwóch części, które połączone są w nieregularną całość.

Warto nadmienić, że kryteria przyjęte przez poszczególne firmy kurierskie we wspomnianych wyżej względach również mogą różnić się od siebie. Oznacza to, że paczka uznawana przez jednego przewoźnika jako przesyłka niestandardowa np. ze względu na zawartość, u innego może zostać uznana jako przesyłka standardowa.

 

Planujesz nadać przesyłkę niestandardową? Skorzystaj z darmowej wyceny przesyłek, oferowanej przez transportuj24.pl, aby poszukać tańszej opcji wysyłki.

Transportuj24 Opublikowany: 10 sierpnia 2023 08:56
Komentarze
Image placeholder

Powiązane tematy

Przeczytaj podobne artykuły z tej serii.

12 lutego 2021 12:00 Bezpieczny transport motocykli i quadów

Dowiedz się, jak zapewnić bezpieczny transport Twojego motocykla lub quada, kor…

16 lutego 2021 09:05 Bezpieczny transport ładunków na paleta…

Odkryj kulisy profesjonalnej obsługi transportu ładunków na paletach z Transpor…

22 lutego 2021 17:21 Przeprowadzka - najlepsze praktyki

Poznaj skuteczne strategie planowania i realizacji przeprowadzki, aby bezpieczn…