Loading...
Przesyłki

Logistyka i transport drogowy - wprowadzenie

Transportuj24 Opublikowany: 13 grudnia 2020 20:57

Zorganizujemy transport za Ciebie.

Image placeholder
Zdjęcie artykułu: Logistyka i transport drogowy - wprowadzenie.

Logistyka i transport drogowy

 

Transport kołowy to jedna z najważniejszych gałęzi logistyki w dostawach przesyłek różnego rodzaju. Składają się na nią wszelkie działania, mające na celu terminową i bezpieczną dostawę towaru pomiędzy klientami. Odbywa się ona na uzgodnionych z podmiotami warunkach transportu przesyłek, pod względem czasu, gabarytów, ceny, jakości usługi i lokalizacji odbioru oraz miejsca dostawy.

Co to jest logistyka?

Logistyka podzielona jest na trzy główne obszary, którymi są logistyczne systemy informacyjne, magazynowanie, transport i dystrybucja. Ważne jest, aby na każdym etapie klient miał dostęp do informacji o aktualnym stanie i lokalizacji przesyłki. Transport drogowy realizowany jest zarówno ciężarówkami wielkotonażowymi jak i flotą pojazdów mniejszego tonażu. Taka struktura firm transportowo logistycznych pozwala skrócić czas dostawy i zapewnia lepszą kontrolę nad podległymi przesyłkami w całym procesie od podjęcia do dostawy towaru.

Specyfika transportu drogowego

Transport drogowy polega na przemieszczaniu towarów z miejsca nadania, w którym towar jest rejestrowany do systemu i ładowany, poprzez magazyny pośrednie, aż do miejsca przeznaczenia, gdzie jest rozładowywany i przekazywany klientowi. Mówiąc o transporcie z punktu widzenia nadawcy, mamy na myśli najczęściej tylko jeden rodzaj towaru. Jeśli ciężarówka zawiera kilka i więcej rodzajów towarów od różnych podmiotów w tym samym ruchu, porozmawiamy o różnych operacjach i jest to całościowy proces logistyki transportu towarów, za którą odpowiedzialna jest firma transportowa.

Jak planować trasę?

W ogólnych ramach transportu możemy wyróżnić transport lądowy (najczęściej spotykany w naszym kraju jest transport drogowy), oraz transport drogą morską i lotniczą.

Przy planowaniu trasy transportu należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

 • Rodzaj pojazdów,

 • Obliczenie czasu operacji,

 • Koszty,

 • Szereg czynników zewnętrznych, takich jak przebieg trasy, po której będzie wykonywany transport, opłat drogowych i warunków pogodowych w rejonie działania.

Czas pracy kierowców

W prawidłowej realizacji transportu bardzo ważny jest również czynnik ludzki, czyli czas jazdy i przerwy przewoźników, które trzeba mierzyć tachografem. Długości te precyzyjnie regulują przepisy obowiązujące kierowców zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Unii Europejskiej i poza nią. Wreszcie, konieczne jest indywidualne rozważenie doboru odpowiedniego rodzaju pojazdu dla każdej trasy i etapu transportu. Umożliwia to obniżenie kosztów co wydatnie wpływa na atrakcyjniejszą ofertę rynkową firmy transportowej. Najpowszechniejsze w drogowym transporcie towarów są samochody dostawcze i ciężarowe, które mogą być sztywne, posiadać przyczepy lub naczepy. Wybiera się odpowiedni typ pojazdu adekwatny do gabarytów i wagi towaru.

 

Transport drogowy jest głównym środkiem transportu ładunków z następujących powodów:

 • Jest to jedyny środek, który może realizować usługę punkt-punkt (usługa od drzwi do drzwi) za pomocą własnej konfiguracji.

 • Jest to medium, które umożliwia najszybciej obsługę klienta.

 • Transport drogowy jest najkorzystniejszy pod względem dotrzymywania terminów dostaw.

 • Ma dużą elastyczność pod względem czasu, pojemności i rodzaju obciążenia.

 • Doskonale uzupełnia inne rodzaje transportu.

Mimo to ma też swoje wady, a mianowicie:

 • Jest to jeden z najbardziej zanieczyszczających mediów, pomimo używanych flot ze sprzętem spełniający normy Euro V i Euro VI.

 • Jest droższy w porównaniu do transportu rzecznego, morskiego i kolejowego.

 • Narzucane są przepisy dotyczące czasu jazdy, ograniczenia dostępu do dużych miast, które odbierają transportowi lądowemu części jego atutów.

 • Nasycenie dróg i miejscowy brak infrastruktury osłabiają efektywność tego środka transportu.

Integracja transportu w fazach logistyki

Fazy logistyki, monitoringu i nadzoru nad przesyłkami przebiegają zarówno przed jak i po transporcie ładunków. Ponadto transport towarowy nie musi występować tylko raz w procesie logistycznym, a w zasadzie przeważnie wykonywane są co najmniej dwie operacje transportowe w cyklu realizacji dostawy Door-to-door.

Pierwsza faza odbywa się, pomiędzy miejscem produkcji lub pozyskania towaru do magazynu pośredniego, a druga z miejsca przechowywania do dystrybutora (pośrednicy lub handlowcy) lub do klienta końcowego (w przypadku dostaw drobnicowych). Logistyka transportu obejmuje również magazynowanie, ponieważ między etapem odbioru towaru od klienta, a etapem dystrybucji zazwyczaj znajduje się punkt pośredni, w którym towar pozostaje na stanie do momentu transportu i późniejszego przekazania odbiorcy.

Reguły w transporcie drogowym

Efektywnie i ekonomicznie przeprowadzane procesy transportu podlegają odpowiednim regułom. Obiekty, środki transportu i infrastruktura techniczna muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia magazynowe, takie jak regały lub systemy paletyzacji. Każdy z elementów infrastruktury plus odpowiedni personel i zarządzanie wpływają na przeprowadzenie płynnego procesu transportu niezależnie od rodzaju przesyłki. Zadowolenie klienta w dobie globalizacji i zwiększającej się liczby przesyłek jest kluczowym zadaniem przed jakim stają firmy logistyczno - transportowe.

Transportuj24 Opublikowany: 13 grudnia 2020 20:57
Komentarze
Image placeholder

Powiązane tematy

Przeczytaj podobne artykuły z tej serii.

21 października 2022 19:18 Transportowanie maszyn rolniczych

Zorganizujemy transport za Ciebie.

10 sierpnia 2023 08:56 Przesyłka niestandardowa – czyli jaka?

Zorganizujemy transport za Ciebie.

19 lutego 2024 20:19 Metody zabezpieczania przesyłek przed w…

Zorganizujemy transport za Ciebie.